نسل دوم حافظه‌های Optane اینتل با بهبود عملکرد معرفی شد!

نسل دوم حافظه‌های Optane

اینتل، نامی آشنا برای هر کاربر دنیای فناوری است. این شرکت چندین سال است که به‌عنوان یکی از برترین تولیدکننده‌‌های پردازنده در جهان شناخته می‌شود. اینتل به‌عنوان مخترع پردازنده‌های x86 در جهان شناخته می‌شود. از شرکت‌های بزرگی که مشتریان اصلی اینتل هستند می‌توان به اپل ، لنوو و اچ‌پی  اشاره کرد. خاطرنشان می‌کنیم که این شرکت در زمینه‌ی تولید دیگر قطعات کامپیوتر از حافظه‌های جانبی تا تجهیزات شبکه نیز فعالیت دارد. این کمپانی بصورت کاملا غیرمنتظره نسل دوم حافظه‌های Optane را معرفی کرد.

حافظه‌ی آپتین بیشتر به‌عنوان حالت کش (caching-style) شناخته می‌شود که به افزایش سرعت پاسخ‌دهی فایل‌های بیشتر استفاده شده در هارددیسک‌های بزرگ و SSDها کمک می‌کند. این حافظه برای استفاده به‌عنوان درایو اصلی ساخته نشده است. اینتل با این راه‌حل و بدون نیاز به استفاده از SSD برای ذخیره‌سازی تمامی فایل‌ها، عملکرد کامپیوتر را تا حد بسیار خوبی ارتقا می‌دهد. این موضوع در حدی تأثیرگذار بوده که گمانه‌زنی‌هایی از استفاده‌ی سونی از راه‌کاری مشابه در نسل آینده‌ی پلی‌استیشن زده می‌شود.

نسل دوم حافظه‌های Optane اینتل عملکرد بهتری خواهد داشت و به‌روزرسانی‌های عقب افتاده را به نسل سوم استاندارد ارتباطی PCIe با چهار مسیر ارتباطی (x4) می‌افزاید. آپتین M10 به طرز ناباورانه‌ای تنها دو مسیری ارتباطی (Lane) نسل سوم PCIe را دارا بود. اینتل میگوید این حافظه ها با سرعت‌های ۲۰۰۰ و ۹۰۰ مگابایت بر ثانیه در حالت‌های خواندن (read) و نوشتن (write) دارد که نسبت به M10 با سرعت‌های به ترتیب ۱۴۵۰ و ۶۴۰ مگابایت بر ثانیه در وضعیت‌های مشابه، عملکرد بسیار بهتری دارد.

همچنین این حافظه، در مقدار ناحیه‌ای که هربار پوشش می‌دهد وضع بسیار بهتری دارد. اینتل می‌گوید تعداد خواندن و نوشتن تصادفی M15 به ترتیب ۴۵۰٬۰۰۰ و ۲۲۰٬۰۰۰ می‌رسد که در مقایسه با ۲۵۰٬۰۰۰ و ۱۴۰٬۰۰۰ نسل قبلی به مراتب بیشتر است.

نسل دوم حافظه‌های Optane ضمانت‌نامه‌ی ۵ ساله‌ای دارد و انتظار می‌رود ۳۶۵ ترابایت داده را در طول عمر خود بنویسد. به‌گفته غول دنیای پردازنده ظرفیت این درایو‌ها ۱۶، ۳۲ و ۶۴ گیگابایت خواهند بود. اگرچه تاریخ دقیق و قیمت این حافظه‌ها اعلام نشده است، اما احتمالا در فصل سوم سال جاری به بازار عرضه خواهند شد.

Intel

https://www.intel.com/content/www/us/en/homepage.html

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها

ورزشی